Aktuality

30. května 2013

Ekofestival připomene význam vody pro život

Ekofestival připomene význam vody pro život Vinohradské náměstí Míru bude 4. června po celý den žít komunitním festivalem životního prostředí na téma Voda hýbe světem. Sedmý ročník Ekofestivalu zahajuje oslavy světového dne životního prostředí, a letos se svým tématem hlásí k probíhajícímu mezinárodnímu roku vodní spolupráce.
 

Desítky sdružení připomenou, kde všude je voda důležitá:  "Téměř všechno kolem nás svým způsobem vyrostlo z vody. Vodou se tak zabývají v té či oné podobě prakticky všechny přítomné organizace," dodává organizátorka Ekofestivalu Zdeňka Kováříková.

Na pódiu vystoupí kapely Ahmed má hlad, Hromosvod, Voilà, Pět Po, dětské sbory a improvizační divadlo. Na Ekofestivalu 2013 budou rovněž vyhlášeny výsledky celorepublikové výtvarné soutěže pro žáky základních škol Samá voda. Debatovat přitom návštěvníci budou moci se zástupci více než dvou desítek organizací. Na Ekofestivalu najdete výměnný bazárek oblečení, do kterého může každý přispět svými nenošenými kousky, pro návštěvníky bude otevřená i výtvarná dílna a dostane se i na happening k podpoře bezpečných cest do škol.

Jára Johnová, předsedkyně sdružení Pražské matky, o happeningu říká: "Při procházce po místech v okolí náměstí Míru popíšeme příběhy rekonstrukce míst u tří škol, které se podařilo upravit v rámci projektu Bezpečné cesty do školy. Děti nyní můžou do školy chodit pěšky, tedy šetrně a samostatně."

Součástí festivalového týdne budou také diskuze – takzvané vědecké kavárny, kde veřejnost dostane větší prostor diskutovat o tématu vody v jejích různých podobách. Bude se mluvit o rizicích hydraulického štěpení na zásoby pitné vody, kvůli kterým již podepsaly petici desítky tisíc lidí. Další debata návštěvníky provede tématem tzv. aktivované vody s otázkou, jestli má taková voda nějaké zvláštní vlastnosti. Mluvit se bude také o vodě jako viditelné součásti klimatické změny a o tom, proč téma klimatické změny naráží na silnou neochotu poslouchat.