Aktuality

4. října 2013

Koho vyšleme z Vinohrad do Poslanecké sněmovny?

Zveřejněné kandidátní listiny ponoukají k zamyšlení: kdo bude reprezentovat Vinohrady, potažmo Prahu 2 a 3 ve sněmovně? Je lépe tam někoho mít, nebo by nám politici byli užitečnější na radnicích?
 
Bylo by chybou si myslet, že nás na Vinohradech nemusí volby do parlamentu zajímat, nebo že je to natolik univerzální téma, že nemá cenu se jím zabývat z lokálního pohledu. Opak je pravdou. Jednak je dobré vědět, kdo nás bude zastupovat, jednak se líp vybírá z kandidátů, jejichž práci a názory známe ze zastupitelstva.
Zatím jsme mohli jen spekulovat, teď už jsou kandidátní listiny zveřejněny na oficiálním webu www.volby.cz Českého statistického úřadu a tak se společně pusťme do jejich studia. Přehled všech kandidátů ve volebním kraji Hlavní město Praha je dostupný tu.
 
Za ČSSD je na hezkém 11. místě Michaela Marksová, která byla dva roky zástupkyní starosty v Praze 2. TOP 09 zase vysílá do boje současného zástupce starostky, MUDr. Otto Schwarze (13. místo, ale s titulem MUDr. může výrazně poskočit). Zastupitel Prahy 2 Petr Pulec, zvolený za ČSSD, který tuto stranu nedávno opustil, je na desátém místě kandidátní listiny bloku Hlavu vzhůru (Jany Bobošíkové). Tuto kandidátku vede starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (dříve ODS). Vida, jak mohou společné ideje spojit zdánlivě odlišné kandidáty.
ODS obsadila svou pražskou kandidátku silně: na druhém místě je někdejší primátor hlavního města, doc. Bohuslav Svoboda (je z Vinohrad a z Prahy 2), a hned za ním starostka naší městské části Jana Černochová. Ta si už v minulém volebním období vyzkoušela, jak se dá skloubit práce poslankyně s funkcí starostky, a nevedla si špatně. Na desátém místě je někdejší zastupitel Prahy 2 Marek Benda, a na zřejmě bezpečném 28. dr. Radim Perlín.
Kandidátku Změny vede občanka Prahy 2 Táňa Fischerová.
Na kandidátní listině Strany Zelených najdeme hned několik místostarostů za tuto stranu: číslo dvě je místostarostka Prahy 2 Kateřina Jechová, číslo sedm místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický a číslo 13 Ondřej Rut (tamtéž). Desítkou je místostarostka Prahy 10 Ivana Cabrnochová.
Kandidátní listina royalistické strany Koruna česká má na první pozici předsedu strany p. Václava Srba, který je z Vinohrad a mj. prosazuje jejich sjednocení.
Lze jmenované uchazeče volit? Rozhodně víme, jak se osvědčili v komunální politice, v řešení každodenních problémů. Vidíme, že do politiky nevstoupili (tedy skoro všichni) kvůli snadné kariéře, ale aby v ní něco prosadili. Mnozí z nich berou kandidaturu do Poslanecké sněmovny jako nutnost, protože vidí, že to, co chtějí prosadit na lokální úrovni, jinak nikdo na zákonodárné úrovni nepodpoří.
Co by se stalo, kdyby všichni tito kandidáti ve volbách uspěli? Například Praha 2 by přišla o starostku a dva místostarosty, nebo by se zdejší práci nemohli věnovat tak, jako doposud. V Praze 3 by to bylo podobné. Odliv elit je, zdá se, neúprosný. Tedy zvažujte, a volte pevnou rukou.
S. Sojka