Aktuality

15. září 2011

Rozhodnuto: Praha 2 prodá 126 domů

Na úterním zasedání zastupitelstva byly schváleny zásady a postup pro odprodej bytových domů z majetku Prahy 2 stávajícím nájemníkům. Prodá se asi polovina zbývajícího majetku. Proti byli jen zastupitelé za OSB, kteří považují podmínky za diskriminační.
 

Zasedání zastupitelstva Prahy 2, které se konalo v úterý 13. září, mělo na programu nezvykle málo bodů, zato vysokou sledovanost - odhadem 150 občanů se přišlo podívat, jak zastupitelé rozhodnou o budoucnosti těch, kdo bydlí v nájmu v domech spravovaných městskou částí. A nejen podívat - prakticky po celou dobu projednávání tohoto bodu dávali hlasitě najevo své pocity - tleskali opozičním zastupitelům, hvízdali a pokřikovali na zástupce koalice, takže jim mnohokrát nebylo ani rozumět. Přesto bylo usnesení o prodeji po téměř pěti hodinách jednání schváleno, jen s dílčími úpravami navrženými TOP 09. Ta také hlasovala spolu s koaličními ODS, ČSSD a Zelenými pro prodej, zatímco ti, kteří měli prodej bytů jako těžiště svého volebního programu, Občané za svobodné bydlení (OSB), byli proti.

Jak uvedl starosta Prahy 2, ing. Paluska, odložení  rozhodnutí z červnového zastupitelstva na září bylo prospěšné, protože se během prázdnin podařilo celou problematiku lépe prodiskutovat a za cenu velkých kompromisů sblížit stanoviska koalice a opozice. Potřebu kompromisů ostatně zmiňovalo více řečníků.

Co je tedy předmětem prodeje? Jde o cca polovinu z nynějšího majetku městské části, celkem 126 z 280 domů. Výběr byl veden podle čtyř kritérií: domy musí být stoprocentně vlastněny městskou částí (podílové budou prodávány jiným způsobem), musí jít o bytové domy, nesmí v nich být umístěno žádné zařízení tzv. v oecním zájmu, jehož přemístění by vyvolalo další náklady (např. mateřské školky, hospic, služebny Policie a podobně) a konečně v domech nesmí být více než 30% menších bytů, které by se daly použít pro sociální účely (jde o byty pod 60 m2).
Za jakých podmínek se bude tento majetek prodávat? Prodej bude možný jak po celých domech (kde nájemníci založí bytové družstvo nebo jinou právnickou osobu), tak po jednotlivých bytech. Podle způsobu prodeje se částečně bude lišit i cena, ale v obou případech půjde o tzv. cenu obvyklou, tzn. stanovenou znaleckým posudkem, a to jako by šlo o volné byty. Z této ceny budou možné slevy, především v případě, že se kupující zaváží, že byty (domy) po určitou dobu neprodají. Byty si budou moci kupovat stávající nájemníci, kteří nedluží na nájemném, nezískali byt jako služební a nejsou členy zastupitelstva Prahy 2, aby nedošlo ke střetu zájmů.

Zejména proti konstrukci ceny a vyloučení zastupitelů vystupovali zastupitelé za OSB, sdružení, které vzniklo právě z nájemníků v obecních domech s cílem tyto domy privatizovat. Ve velmi emotivně znějících projevech vyjadřovali překvapení z postoje TOP 09, která prosadila tento způsob konstrukce ceny. Cena pak vychází někde mezi 40 a 60 tisíci Kč/m2, což je blízko tržním cenám, zatímco OSB by za průchozí považovalo cenu 16-18 tis. Kč/m2. Tu považují za spravedlivou zejména proto, že jde o domy mnohdy zanedbané, do nichž za léta, kdy v nich bydlí, nájemníci už investovali nemalé částky.

Velmi zajímavá byla i vystoupení občanů - například paní Šímové, která předložila několik pozměňovacích návrhů, o jejichž zapracování do podrobnějších podmínek doporučil i starosta, pana Žáka, který upozornil na to, že nájemníci v obecních bytech bydlí v horších podmínkách než u soukromníků, nebo ing. Králíčka, který žádal přítomnou poslankyni Janu Černochovou (je zároveň radní Prahy 2), aby zajistila změnu zákona o hlavním městě Praze, aby si každá městská část nemohla dělat, co chce, a zároveň výborně odlehčil atmosféru.

Koaliční zastupitelé se snažili vysvětlit, že na odkoupení bytů není žádný nárok nebo svaté právo stávajících nájemníků, a že už tak získávají výhody na úkor zbylých více než osmdesáti procent obyvatel Prahy 2, kteří nejsou v obecních bytech a tudíž nemají co privatizovat. Jejich vystoupení často provázelo bučení a laciné výkřiky z davu. "Zvednout mandle" přítomné veřejnosti se rozhodla členka zastupitelstva JUDr. Samková (TOP 09), když prohlásila, že většina z nynějších tzv. oprávněných nájemců získala byty buď po válce po Židech, kteří se nevrátili z koncentračních táborů, nebo podlézáním a vzájemným udáváním u komunistů.

Hlasování, ke kterému došlo po téměř pěti hodinách zasedání a dvojím přerušení na jednání politických klubů, mělo pak překvapivě jednoznačný výsledek: byly přijaty všechny pozměňovací návrhy TOP 09 a její členové pak až na jednu výjimku, která se zdržela, hlasovali s koalicí. Pro bylo 26 zastupitelů, proti šest (všichni OSB).