Aktuality

22. srpna 2010

Srpen 1969 na Vinohradech

Na 21. srpna se připomíná kromě výročí srpna 1968, kdy bylo Československo obsazeno vojsky pěti zemí Varšavské smlouvy, také srpen 1969. Kolem 21. srpna toho roku si občané demonstracemi připomněli první výročí okupace. Tyto demonstrace však byly tvrdě potlačeny, a to již nikoliv zvenčí, cizími vojsky, ale na pokyn vedení země Sborem národní bezpečnosti, Lidovými milicemi a armádou. I tahle smutná historie kráčela po Vinohradech.
 

Hlavní srocení lidí bylo 21. srpna 1969 jako obvykle při takových příležitostech na Václavském náměstí, odtud však byli demonstranti už kolem poledne vytlačeni. Pouliční srážky a boj o barikády, které začaly vznikat, se tak přesunuly do více míst po městě - hlavní ohniska přitom byla v Revoluční třídě, na náměstí Míru a na Tylově náměstí. Ke zdolání některých barikád přitom nestačily ani obrněné transportéry, takže byl vydán rozkaz k nasazení tankového pluku s 88 tanky. S jeho pomocí byla ohniska odporu mezi 21,30 a 22 hodinou rozprášena.

Nejspíše na Tylově náměstí byl neznámým příslušníkem Lidových milicí smrtelně postřelen čtrnáctiletý Bohuslav Siřínek. Byl operován na chirurgii v Londýnské ulici (dnes je tam gerontologie), ale 24. srpna zde na následky zranění zemřel. Jak uvádí MF Dnes, chlapec se do demostrace jen přimotal, když se chtěl stavit u sv pražské tety. Přesto byla jeho rodina následně perzekvována.

Při demonstracích zahynulo celkem pět osob, další dva lidé v Praze už 20. srpna a dva lidé v Brně 21. srpna. Předpokládá se, že ve všech případech stříleli příslušníci Lidových milicí, "ozbrojené pěsti" komunistické strany, konkrétní viníci však nebyli vypátráni. V místech Tylova náměstí měli být nasazeni micionáři z Okuly Nýrsko. Tak tedy, zdravíme do Nýrska :-/

21. srpen 1969 zahájil éru "normalizace" a otevřel oči těm, kteří dosud věřili v reformovatelnost komunistického zřízení a v tehdejší nejvyšší představitele - Svobodu, Dubčeka a další "hrdiny Pražského jara".