Aktuality

11. června 2012

Arcibiskupské gymnázium slaví

Arcibiskupské gymnázium slaví 20 let od obnovení činnosti má na kontě tisíc absolventů. Těm letošním předal maturitní vysvědčení kardinál v katedrále svatého Víta.
 

Arcibiskupské gymnázium, které sídlí v budově na nároží náměstí Míru a Korunní ulice, slaví v letošním roce dvě významná jubilea: dvacet let od obnovení činnosti po nucené pauze během totality a 100 let od založení původního církevního gymnázia v Bubenči, které bylo jeho předchůdcem.

U příležitosti těchto významných výročí přichystalo gymnázium oslavy, které se odehrají ve dvou částech - jedna proběhla v pátek 8. června, druhá je připravena na 7. prosince. V pátek se uskutečnil průvod studentů ze Strahova na Pražský hrad, kde byla v katedrále svatého Víta sloužena mše a po ní kardinál Dominik Duka předal letošním maturantům maturitní vysvědčení. V krátkém proslovu k zaplněné katedrále připomněl kardinál těžké začátky při obnovování školy, kdy i uvnitř církve bylo mnoho pochyb o tom, zda má význam budovat církevní školství. Dnes je škola jednou z nejlépe hodnocených v celé republice (v loňském žebříčku gymnázií se umístila na třetím místě v ČR) a do světa už vypustila téměř tisíc absolventů. Ředitel školy Richard Mašek ocenil výkon letošních maturantů, kteří museli překonat úskalí nepodařených státních maturit, zejména v těžší verzi matematiky, kterou si mnoho z nich zvolilo.

Budova gymnázia byla vybudována v r. 1930 Kongregací školských sester, po únoru 1948 zde sídlila čtrnáctá jedenáctiletka, která se v 60. letech přeměnila na gymnázium Wilhelma Piecka (od r. 1990 gymnázium Korunní), a počátkem 90. let zde bylo obnoveno osmileté Arcibiskupské gymnázium.

Odkazy:
www.arcig.cz

Fotografie:
Budova po dokončení v roce 1930 (z webu AG)
Momentka před vchodem do školy 1958 (archiv autora)
Gymnázium dnes (foto autor)
Foto z předávání vysvědčení (foto autor)
S. Sojka